Apró szulák

Apró szulák

 

Az apró szulák vagy mezei szulák (Convolvulus arvensis) a burgonyavirágúak (Solanales) rendjébe, a szulákfélék (Convolvulaceae) családjába tartozó lágy szárú, évelő növényfaj.

Európában és Ázsiában honos, szántók, kertek, útszéli gyomos társulások növénye.

Két változata ismert:

Convolvulus arvensis var. arvensis: Szélesebb levelű.

Convolvulus arvensis var. linearifolius: Keskenyebb levelű.

Bár virágai szépek, gyomnövényként is számon tartják, mivel gyors növekedése miatt a termesztett növényeket megfojthatja. Észak-Amerikában inváziós növénynek számít. Sűrű levélzetével elnyomja a többi növényt, csökkenti a termőföldek hozamát; becslések szerint az USA-ban 1998-ban 377 millió dollárt meghaladó veszteségeket okozott.

Jellemzői:

0,5-2 méteresre megnövő, csavarodó szárú kúszónövény. Kiterjedt gyökérzetének köszönhetően (2,5 éves korára akár 4 méter mélyre lehatolnak) hosszabb száraz időszakokat is képes elviselni. Levelei szív vagy nyíl formájúak, 2-5 cm hosszúak, 1-3 cm-es levélnyéllel. A virágok júniustól szeptemberig nyílnak, tölcsér alakúak, 1-2,5 cm átmérőjűek, 10-15 mm hosszúak, fehérek vagy halvány rózsaszínek, 5 sötétebb rózsaszín sugárirányú csíkkal. A csészéktől távolabb két kis előlevél van. Önmeddő virágait rovarok porozzák. Augusztus és október között érik be magja, toktermésenként 1-4 darab.

Az apró szulák főként gabonanövények és évelő termesztett növények termőterületein okoz problémát. Növényenként átlagosan 600 magot hoz, kompetitív környezetben kevesebbet. A magok 95%-ának héja felkeményedik, áthatolhatatlanná válik az éréskor, így a talajban akár 28 évig is csíraképesek maradnak. Egyetlen 5 cm-es függőleges gyökérdarabból képes regenerálódni, újrahajtani. Ha egy területen megjelenik, a vegetatív terjedés is számottevő, évente 3 métert képes sugárirányban szétterjedni.

Hatóanyaga: Gyantaglikozidokat (glikoretineket), különböző cserzőanyagokat tartalmaz.

Gyógyhatása:Nagyobb dózisban a gyantaglikozidok miatt hashajtóként használható, de napjainkban alig használják. A homeopátiában hátfájás

Bővebben: Apró szulák

Fekete áfonya

 

Fekete áfonya:

Kisebb termetű cserje, zöld, szögletes ágakkal, tojásdad, vékony, finoman fűrészelt élű levelekkel. A termés fogyasztható, kék bogyó, leve lilás. Hegyvidékeink növénye, fenyvesekben és erdőhatár felett gyakran tömegesen terem. Terméseit (Myrtilli fructus) augusztusban, a leveleit egész nyáron (Myrtilli folium) gyűjtik. Szokták a fiatalabb, leveles ágakat is értékesíteni. Fokozzák a szem alkalmazkodóképességét csökkent erősségű fénnyel szemben, ezért alkalmasak a szürkületi vakság (hemeralopia vagy farkasvakság) kezelésére. A mirtillin javítja a gyűjtőerek (vénák) és a verőerek (artériák) falának rugalmasságát, legalábbis hozzájárul ennek fenntartásához, csökkenti a hajszálerek (kapillárisok) törékenységét (fragilitását), helyreállítja kóroson megváltozott áteresztőképességüket. Hosszan tartó kezelésre javallják "érelmeszesedésben" (arteriosclerosis, aterosclerosis), vérzékenységi állapotokban, melyek az érfalak, hajszálerek elváltozásai miatt jelentkeznek (cirrhosis hepatis), a visszerek gyulladásában (phlebitis), illetőleg a vérrögképződés (thrombophlebitis) megelőzésére. Korlátlan ideig használható, az esetleges székrekedést az étrend szabályozásával előzhetjük meg; szükség esetén enyhe, ártalmatlan, nyálkatartalmú hashajtóval.

Bővebben: Fekete áfonya

Orvosi zilliz (gyökér)

Évelő növény. Gyökértörzséből fejlődnek az egyszerű vagy elágazó, 10-30 cm hosszú, kívül szürkés, belül fehér, 2-3 cm vastag gyökerek. Szára 80-120 cm magas, tövénél fásodó. A levelek szórt állásúak, 3-5 karéjosak, bársonyosan szőrösek. A virágok júliustól szeptemberig nyílnak, színük fehér vagy halvány rózsaszín. Termése 15-20 cikkekre tagozódó szőrözött korong résztermésből áll (ún. papsajt termés).

Bővebben: Orvosi zilliz (gyökér)

Vadgesztenye

A növény leírása: 

A vadgesztenyefélék (Hippocastanaceae) családjába tartozik. Tizenöt faja létezik. Hazája Elő-Ázsia és a Balkán-félsziget.. Megtalálható utak mentén, parkokban, temetőkben. Hazánk egyik közkedvelt díszfája. Virágja fürtös virágzatot alkot.

Bővebben: Vadgesztenye

Hársfavirág tea

Hársfavirág: a torokgyógyítás bajnoka

Horváth Réka - www.astronet.hu
A hideg beköszöntével lassan mindenkit utolérnek a náthás, torokfájós napok. Ilyenkor lesz segítségedre a hársfatea, amely meghűléses betegségek gyógyítására és köhögéscsillapításra is kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó.  

 A fa felhasználandó részeit júniusban gyűjtik. (A kellemes illatú virágokat és a rajtuk lévő pergamenszerű murvaleveleket is használják gyógyászati célokra.) A betakarítás idejének megválasztása nagyon fontos, mert sem a még zárt bimbó, sem a túlnyílott virág nem alkalmas jó minőségű alapanyagnak. A szedéskor már teljesen kinyílt virág száradáskor széthullik, ezért a virágokat röviddel a kinyílásuk után gyűjtik, mert az első három napon adják a leghatékonyabb teafüvet. Szedés után rögtön és gyorsan meg kell szárítani. Ez történhet a levegőn, vagy 40 fokos, nyitott ajtajú sütőben. A hársfavirágot apróra vágva, jól záródó edényben, fénytől és nedvességtől védve kell tárolni.

Bővebben: Hársfavirág tea

  • Termesztők kat.

    Gyógynövény termesztők elérhetőségeit itt találod. Ha szeretnél felkerülni, küldd el az elérhetőséged vagy regisztrálj oldalunkon!

  • Receptek, praktikák kat.

    Látogatók és termesztők itt megoszthatják a gyógynövényekkel szerzett tapasztalatokat, praktikákat.

    Hasznos a metaadatokban megadni kulcsszavakat, hogy a hasonló hatásokkal rendelkező gyógynövények keresése egyszerűbb legyen!