Vadgesztenye

A növény leírása: 

A vadgesztenyefélék (Hippocastanaceae) családjába tartozik. Tizenöt faja létezik. Hazája Elő-Ázsia és a Balkán-félsziget.. Megtalálható utak mentén, parkokban, temetőkben. Hazánk egyik közkedvelt díszfája. Virágja fürtös virágzatot alkot.

 

Hogyan gyűjtsük?

Gyógyászati célokra a növény magját, virágját, kérgét és levelét használják.Gyűjtési ideje április-május; június-július.

Mi van benne?

Mag: Mintegy 3% eszcint, kvercetin és kempferol glikozidokat tartalmaz.Levél: Kumarin glikozidokat (eszkulint), flavonol-glikozidokat, cserzőanyagokat, szterolokat tartalmaz.Kéreg: Kumarin glikozidokat (eszkulint), eszkuletint, szterolokat tartalmaz.

Mire jó?

Az eszcin jótékony hatással van az erekre, különösen a vénákra, éppen ezért gyakran alkalmazzák visszérbántalmak, lábszárfekély és vérkeringési zavarok esetén.A kéregből nyert eszkulin fényvédő krémek gyakori alkotórésze.A leveleket hagyományosan ízületi bántalmak enyhítésére használják.Külsőleg régóta használják fekélyek és bőrbetegségek kezelésére, aranyér ellen pedig ülőfürdőként.

Érdekesség

  • A vadgesztenye kérgét előszeretettel alkalmazzák napfényvédő szerek, krémek előállítása során.
  • Magvát egyes országokban a házi állatok takarmányához adják, a magból keményítőt is készítenek, szaponin tartalma miatt mosásra is alkalmas.
  • A babona szerint, ha gesztenyét hordunk zsebeinkben, megvéd bennünket a betegségektől.

Jó tudni!

A vadgesztenyelevélből készült teát vese- és májbetegségek esetén, valamint várandósság és szoptatás ideje alatt ne fogyasszuk!A plazmaproteinhez kötődő eszcin más gyógyszerek megkötését akadályozhatja.Egyes adatok szerint a gyermekeknél gyomor-bélrendszeri irritáció lépett fel a mag és a héj darabkáinak fogyasztását követően.