Galagonya tea

Galagonya

A galagonya (Crataegus) díszcserje (vagy kisméretű fa), amely az északi félteke mérsékelt övezetében mindenütt megtalálható. A több mint 200 galagonya faj közül a legrégebbi díszcserjék a nálunk is jól ismert kétnyakú (Crataegus laevigata) és egynyakú (Crataegus monogyna) galagonya. A galagonya hófehér virágai tavasszal az erdők szélét és az élő sövényeket díszítik, ősszel pedig már messziről észre lehet venni a növény élénkpiros, ehető, C-vitaminban gazdag gyümölcsét. Főzet készítésére egyaránt alkalmasak a virágok, a levelek és a gyümölcsök (gömbölyűek vagy tojásdadok, némelyiknek almára emlékeztető íze van). A galagonyát leginkább a szív erősítésére és a jobb vérellátás céljából, illetve a vérnyomás szabályozására használják. szívritmuszavar esetén is ajánlott csakúgy, mint kezdődő szívrendellenesség esetén, valamint időseknél a szívizom erősítésére. A teát hosszabb időn keresztül kell fogyasztani, mert csak akkor fejti ki hatását. A galagonyafőzet hosszú ideig tartó alkalmazásának nincs ellenjavallata, és mellékhatása sem ismert.

GYÓGYÍTÓ HATÁS: A galagonya flavonidokat és glikozidoxikantint tartalmaz. Ezek a többi összetevővel együtt tágítják a szív koszorúereit és javítják az oxigénellátást. Emellett szabályozza a szívet érő ingerek irányát, erősíti a szívverést, javítja a szív teljesítőképességét. A galagonyatea nyugtatóan és lazítóan hat az idegrendszerre.

Tea:

  1. 2 kávéskanál galagonyalevelet és -virágot forrázzunk le 2,5 dl vízzel.
  2. Hagyjuk állni 20 percig, majd szűrjük le.
  3. Minden reggel és este igyunk meg egy csésze teát.

A főzet elkészítéséhez a galagonya termését is használhatjuk. Leginkább megfázás utáni lábadozáskor hatásos, illetve idősek esetében alvászavar és megromlott memória esetén.

 

Gyümölcstea a szívnek
A galagonyagyümölcsből készült tea jótékony hatással van a szívre. Elkészítése nem bonyolult, de tudni kell, hogy:

  1. 1. Két kávéskanál friss vagy száraz gyümölcs elegendő egy csésze teához. először 12 órára áztassuk meleg vízbe a gyümölcsöt, azután szűrjük le.
  2. 2. A szűrlethez adjunk egy kevés mézet, és kissé melegítsük fel.
  3. Igyunk belőle naponta 2-3 csészével.


Szívpanaszokra és változókorban

A galagonya a menopauza idején is hasznos gyógyszer: a szervezet hormonális átalakulása gyakran idegi eredetű szívpanaszokkal jár, amelyek a galagonyateával könnyedén megszüntethetők.