Zsálya tea

Zsálya

Napsütéses időben a zsálya erős, kissé kámforra emlékeztető illatával hívja fel magára a figyelmet. A napsütötte területre ültetett zsálya négyszer annyi illóolajat termelhet, mint rendesen. Teakészítéshez az orvosi zsályát használják, amely a Földközi-tenger medencéjéből származik, de manapság már a mi éghajlatunkon is megterem. A növény tudományos elnevezése, a Salvia officinalis a latin "salvus" szóból ered, ami annyit jelent, hogy egészséges, és a zsálya gyógyító tulajdonságaira utal. Ismert illóolaj-, csersav- és keserű anyag tartalmának tulajdonítható baktériumölő és székletfogó hatása, ezért gyomor- és bélproblémák esetén is kiválóan alkalmazható. Főzete, melyet friss vagy szárított zsályalevélből készíthetünk, jó a túlzott izzadás ellen, használható torok- és mandulagyulladás továbbá asztmás megbetegedések kezelésére is. Szabályozza és enyhíti a menstruációt.

GYÓGYÍTÓ HATÁS: A zsálya igen nagy mennyiségű tujon, cineol és kámfor illóolajat tartalmaz. Ezeknek köszönheti baktériumölő hatását, jól használható a szájüreg és a torok öblögetésére, beteg bőrfelületet borogathatunk vele, valamint alkalmas hüvelyi irrigálásra. A csersav, a keserű anyagok, a flavonok és a flavon-glikozidok enyhítik a tartós fájdalmat és általánosan erősítő hatásúak. Az étvágyat is javítják. Az ösztrogénhez hasonló vegyületei segítenek menstruációs problémák esetén. Csersav tartalmának köszönhetően a zsályatea kiváló étvágygerjesztő, és javítja az anyagcserét.

Tea:

  1. 2 kávéskanál friss vagy egy kávéskanál szárított zsályalevelet forrázzunk le egy nagy csésze forró vízzel,
  2. takarjuk le, hagyjuk állni 10 percig, amíg leülepszik, majd szűrjük le.
  3. Amikor ráöntjük a vizet, annak már nem szabad lobognia, máskülönben elszáll a zsályában található illóolajok egy része.
  4. Igyunk meg naponta 2-3 csészével, de a még meleg főzetet száj- és toroköblögetésre is használhatjuk. Édesítsük juharsziruppal vagy mézzel.