Angyalgyökér

“Az angyalgyökér jó gyomorerősítő és étvágyjavító gyógynövény” Latinnév: Angelica archangelica L.Családnév: Ernyősvirágzatúak családja Az angyalgyökér kétéves vagy évelő eurázsiai növény kb. 10cm hosszú és 5 cm vastag, hengeres, kissé répa alakú, barna gyökértörzzsel, melynek felületén körkörös vonalak, belsejében sárgásfehér tejnedv található.

A gyökerek hossza 15-30 cm, vastagságuk elérheti az 1 cm-t. Jellemző fűszeres illatuk van, ízük keserű. Az első évben tőleveleket fejleszt; a második évben vagy a következő években képződik az erőteljes szára, melynek átmérője elérheti a 8 cm-t is, hossza pedig a 2 cm-t. Az angyalgyökér egyike a legmagasabb termetű hazai ernyősvirágzatú fajoknak. Szára csöves, belül üres. A levelei nagyok, háromszor szárnyasan összetettek, a középső rendszerint három karéjú; alapjuk hólyagosan felfújt.Júliusban, augusztusban virágzik. Az ernyős virágzat jellemzően szabályos gömb alakú, átmérője kb. 20 cm, az ernyőcskék is gömbfelületűek. Patakok mentén, sziklás helyeken él, 700 és 1700 m tengerszint feletti magasságon. Csak szórványosan fordul elő, elterjedésének déli határát a Kárpátokban éri el.

Étvágyjavító szerként használják, főleg savszegény gyomornedvet termelő (hipacid) betegeknél. Enyhe görcsoldó és fájdalomcsillapító hatása is van. 

A vadon termő angyalgyökér nem gyűjthető!

Felhasználható részei: A drogot az első év őszén vagy második életév tavaszán ásott gyökérzete szolgáltatja. A gyökereket néha hajfonatszerűen összecsavarva szárítják, a gyökértörzset felhasogatva. Használják még – nálunk ritkábban – leveleit és termését is. 

A növény hatóanyagai:
1 % illóolaj, almasav, valeriánsav, 0,5 % angelikasav, fellandrén és pinén tartalmú illóolajat, angelikasavat, angelicint, gyantát, cseranyagot, keserűanyagot, aromás savakat, pektint, cukrokat tartalmaz.

A tea hatásai, felhasználása:
Forrázatát étvágyserkentő, görcsoldó, fájdalomcsillapító, vizelethajtó, nyálkaoldó és idegnyugtató hatása miatt fogyasztják. Leveleiből a skandináv országokban salátát készítenek. Terméseit a likőripar és kozmetika ipar hasznosítja.

A gyökérdrog forrázata: 2 kávéskanál drogot 1/2 liter vízhez fogyasztják néhányszor fellobbantva.

Figyelmeztetés:
Újabb kutatások szerint a növény földfeletti hajtásaiban lévő furokumarinok fototoxikus hatásúak. Aki hosszabb időn keresztül angyalgyökérből készített teát fogyaszt, annak óvatosan kell bánnia a napozással és a szoláriummal, mivel a hatóanyag fényérzékenységet okoz. Gyomor és nyombélfekélyben szenvedő betegek nem használhatják belsőleg az orvosi angyalgyökér gyökeréből előállított készítményeket. Az angyalfű az ernyősvirágzatúak családjába tartozik, amelyek között van néhány olyan mérgező növény, amellyel könnyen összetéveszthető.