Citromfű tinktúra

Citromfű

A citromfű sokoldalú gyógyhatását már az ókorban ismerték. Latin neve, a Melissa görög eredetű, jelentése: "mézelő méh". Virágaiban ugyanis különösen sok a nektár, ezért a méhek fölöttébb kedvelik; a növényt hívják méhfűnek, mézfűnek is. Jótékony hatását a későbbi századokban is elismerték, Nagy Károly császár (742-814) parancsba adta, hogy termesszék minden kertben királysága egész területén (a mai spanyolországi Ebro folyótól a mai németországi Elba és Saale folyókig). Napjainkban a citromfüvet egész Európában termesztik.
A citromfű szétmorzsolt levelében citrált, linalolt és citronellált tartalmazó olaj található nagy mennyiségben. Citromillatú illóolajának köszönhető nyugtató és görcsoldó hatása. Ez segít emésztési és szívpanaszok esetén, egyébként enyhén altató hatású. A belőle készült főzet enyhíti az emésztőrendszer görcseit, a tenziós fejfájást és a migrént. A citromfű C-vitaminban és ásványi sókban gazdag.

GYÓGYÍTÓ HATÁS:

A citromfű legfontosabb összetevői a citrált és a citronellált tartalmazó illóolajok, amelyek ellazítják az idegrendszert. A flavonoidok erősítik a szívet és a keringési rendszert. A benne található keserű anyagok és a csersav csökkentik az émelygést, a hasmenést, puffadást és az epehólyag bántalmait.

Tinktúra:

Öntsünk 100 ml vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de herpesz esetén, illetve depresszió oldására is alkalmazható.