Állampolgári Tanács

Törökszentmiklós Város Önkormányzatával kötött szerződés alapján az Út és Élet Szociális Szövetkezet sikeresen szervezte meg az ÉAOP-5.1.1/D-2F-2009-0006 "Törökszentmiklós a méltán büszke kistérségi központ" című projekt megvalósítását elősegítő, civil véleményalkotást támogató Állampolgári Tanács rendezvényeit. 

 


 

 

 Rendhagyó Állampolgári Tanács a Székácsban

2011. október 27.

Az Állampolgári tanács fiatalok célcsoportját villámdráma játékra hívta össze a projekt bonyolítója 2011. október 27-én. A színhely a Székács étkezőterme volt, ahol 15, a közösségi programok, közügyek, és a város iránt érdeklődő diák, valamint tanáraik jelentek meg.  A Cromo Alapítvány munkatársai, Simon Ildikó és Kuna Gábor nagy lelkesedéssel facilitálták a „komoly városi dolgokról” szóló ifjúsági fórumot. A drámapedagógia módszerével a diákok eljátszhatták, hogy milyen városi képviselőnek, polgármesternek lenni, milyen felelősség hárul rájuk, és hogy a közügyekben vajon milyen külső tények befolyásolhatják a döntéseket. A játékban aktívan részt vevő fiatalok igen valósághűen játszottak, egyes kérdésekben konkrét véleményt tudtak formálni, egyes kérdésekben viszont a múltból visszaidézett tapasztalatokat építették be a megoldásokba. Az általuk megvitatott kérdések megegyeztek a törökszentmiklósi Állampolgári tanácsok alap 5 kérdésével, mely a Kossuth tér, a művelődési ház, a strandfejlesztés, a kerékpárút és a polgármesteri hivatal ügyfélbarátibbá tétele témáit elemzi. Az alábbiakban néhány fiatalok csoportjától összegyűjtött vélemény, javaslat:

- Szervezzenek munkaügyi nyílt napokat, pályakezdési tanácsadásokat az új művelődési házban,

- A falak színe barátságosabb legyen az ügyféltereken művelődési házban,

- Legyen ásványvíz automata az ügyféltereken,

- Több festmény a falra, gyermekrajzok a falon, zöld növényeket a folyosóra

- Naprakész alkalmazottak foglalkoztatása, akik kedvesek és barátságosak

-Kiemelten legyenek jelölve azok az ajtók, amelyekre mindenkinek szüksége van, hogy gyorsabban tudja intézni az ügyeit

- legyenek virágládák, padokat és asztalokat helyezzenek el, legyen a szökőkút színesen kivilágítva, a város térképéről legyen egy tábla

- Fürdőbál rendezése a strandon: táncosok meghívása, éjszakai fürdőzés, koncertek.

Célcsoport specifikus további javaslatok

  • Az iskolásokkal, fiatalokkal együtt megbeszélni a közösségi terek használatának szabályait. Ha magunk alakítjuk ki, jobban betartjuk!
  • Érdemes volna olyan programokat kialakítani, amelyek összehozzák a generációkat

Köszönjük a Székács szervezését valamint a fiatalok aktivitását!

 


Állampolgári tanács nemzeti és etnikai kisebbség célcsoporttal

A szeptemberben indult fórumsorozat ötödik rendezvényén, a 2011. december 8-án zajló tanácskozáson részt vevők a városfejlesztési tervekkel és elkezdett munkálatokkal kapcsolatban az „élhetőbb város” jegyében mondták és írták le véleményüket és javaslataikat. Kiemelten fontos szempontnak ítélték a fiatalok helyzetét, a számukra megfelelő életterek biztosítását, a képzések és a felzárkóztatás elérhető lehetőségeit. Így a megépülő új Művelődési Központban helyet kaphatna egy, a romák és nem romák által közösen megalakuló színjátszó kör, melynek művészeti vezetői között szeretnének roma értelmiségi fiatalt, népművelőt, szervezőt látni. A közösen megalkotott színjátékokat a megújuló Kossuth téren nyári szabadtéri színházi előadásokon mutathatnák be a város lakóinak, ezzel is a kulturális kínálat bővülne, valamint a helyi tehetséges fiatalok számára bemutatkozási lehetőséget biztosítana a város. A hivatalban a hatékonyabb kommunikáció elősegítésére javasolták roma ügyintéző(k) foglakoztatását, mely minta értékű lenne. Az új művelődési központban ismeretterjesztő előadássorozat keretében a roma fiataloknak a mai modern fogamzásgátlásról, a drogok hatásairól kellene tájékoztatást adni olyan személyek meghívásával, akiket szívesen hallgatnak meg az érintett korosztály tagjai, akik minta értékkel szolgálnak. Számos igen hasznos és életszerű javaslat került be a tanács jegyzőkönyvébe, melyet ezúttal is eljuttat a projekt bonyolítója a város vezetősége számára.

Az Állampolgári Tanács fórumsorozata 2012 januárjában folytatódik. Az Állampolgári tanács szakértői: a Cromo Alapítvány munkatársai, a bonyolító: az Út és Élet Szociális Szövetkezet ezúton köszönik meg a véleményt és javaslatot adók munkáját, részvételét, s valamennyi törökszentmiklósi lakosnak Áldott és SZERetet teljes, békés Karácsonyt Kíván!

A fórum híranyaga:  (pdf)


Állampolgári tanács poszter technikával

Az Állampolgári tanács rendezvénysorozata speciális poszter technika módszerrel folytatódott a Magyar Kultúra napi ünnepség előtt. A civilek által kidolgozott öt, városi fejlesztési elképzeléseket érintő kérdés posztereken vált olvashatóvá és - életkorra és nemre való tekintet nélkül – a város iránt érdeklődő lakosok elmondhatták egyéni véleményeiket, javaslataikat. Néhány a javaslatok közül: 

  • A helyi civil szervezetek számára, akik a közösségért tevékenykednek, térítésmentes legyen a terembérlet az új kulturális központban.
  • Bérletes előadások szervezésével emelkedjen a kulturális rendezvények sora:

- diákszínház

- szobaszínházi előadások

- helyi roma színjátszó kör szervezése, előadásaik

  • A moziban lévő programok kapjanak helyet az új Kulturális központban
  • A polgármesteri hivatal ügyfélbarátabbá tétele érdekében ügyfélszolgálati menedzser alkalmazása – recepciós alkalmazása javasolt
  • A hivatalban a várakozás miatt pl. játszósarok kialakítása lenne fontos, valamint napilapok kihelyezése
  • A megújuló főtér kulturális szerepe a fesztiválok, helyi ünnepségek megrendezésével növekedhet, pl. Bor hetek, Pálinka hét rendezése. A helyi zenekarok (Big-band, Fúvószenekar) térzenei előadássorozata, helyi ifjúsági zenekarok bemutatkozási lehetősége szabadtéri színpadon kiváló lehetőség.
  • A strandfejlesztésben első számú prioritásként legtöbben az úszómedence építést jelölték meg.

Köszönjük a javaslatokat, véleményeket!

Az Állampolgári tanács soron következő fóruma 2012. január 23-án várja az érdeklődőket, a célcsoport: művelődéséért és kultúráért tevékenykedők.


ÁT Törökszentmiklóson

Összefoglaló a rendezvényekről 2012. 01. 31.

Törökszentmiklóson az ÉAOP-5.1.1/D-2F-2009-0006 "Törökszentmiklós a méltán büszke kistérségi központ" című projekt keretében került sor az „Állampolgári Tanács” létrehozására, működtetésére. Az állampolgári tanács egy nagyon jól bevált és kipróbált módszer, mellyel a település lakosai bevonhatóak saját városuk közéleti döntéseibe. A tanács gyors és hatékony eszköz ahhoz, hogy mindenki, aki felelősséget érez saját lakóhelyéért, tudatosan alakíthassa is azt, és véleménye, javaslata demokratikus keretek között juthasson el a város, település vezetőihez.

Az előfórumok során kialakított programterv alapján az esélyegyenlőség elveit követve 5 célcsoport részére rendezték meg az Állampolgári tanácsok őszi sorozatát, elsőként szeptember 16-án, a fogyatékkal élők célcsoport képviselői specifikus javaslatokat adtak:

- Az orvosi rendelő ajtaja, és általában a közintézmények ajtaja nem megfelelő irányba nyílik a kerekes székeseknek, időseknek megfelelően, valakinek fognia kell az ajtót. Megoldási javaslat: Legyenek automatikusan működő ajtók a közintézményekben

- Mopedek számára szükségesek biztonságos tárolók, mert a biciklitárolók nem elég nagyok, és egy moped drága jármű, ha eltűnik, nem biztos, hogy pótolni tudja a mozgásában korlátozott ember.

A 2011. október 10-ei Állampolgári tanácson nyugdíjas célcsoporttal, 42 fő részvételével számos hasznos javaslat született:

- Utca névtáblák felülvizsgálata (jelenleg hiányosak)

- A törökszentmiklósi újság perem területeken történő kijuttatása, terjesztése szükséges

- A strandon a gyógyvíz összetétele és hatása láthatóan legyen feltüntetve, az úszáshoz szükséges lenne egy mélyvizes nagymedence létesítésére – (az úszómedence iránti igény minden ÁT alkalmával prioritást kapott!)

Az Állampolgári tanács fiatalok célcsoportját villámdráma játékra hívta össze a projekt bonyolítója 2011. október 27-én. A színhely a Székács étkezőterme volt, ahol a közösségi programok, közügyek, és a város iránt érdeklődő diákok, valamint tanáraik jelentek meg.

Az alábbiakban néhány fiatalok csoportjától összegyűjtött vélemény, javaslat:

- Szervezzenek munkaügyi nyílt napokat, pályakezdési tanácsadásokat az új művelődési házban,

- A falak színe barátságosabb legyen az ügyféltereken művelődési házban,

- Több festmény a falra, gyermekrajzok a falon, zöld növényeket a folyosóra a polgármesteri hivatalban.

A nők, nagycsaládosok számára meghirdetett fórum bizonyult a legkevésbé látogatottnak, a párhuzamosan, a gyermekek megőrzésére biztosított játszóházat is igen kevesen vették igénybe. Azonban ezen a fórumon is született néhány igen figyelemre méltó javaslat:

- az új kulturális központban hungarikumok bemutatása javasolt

- a polgármesteri hivatalban egy ablakos ügyintézés kialakítása, összehangoltabb rendszer kialakítása célszerű,

- a megújuló energia hasznosításának támogatása (lakossági megújuló energiaforrások kialakítása - szél, nap) a polgármesteri hivatalban tanácsadás formájában

- Alvég lehetetlen feljutni gyerekkel a városba, iskolába, orvoshoz. Se járda (kevés helyen), se a főút nincs takarítva. A bekötő utak is hasonlóan elhanyagoltak.

- Legfontosabb, hogy a munkahely-teremtési elképzelésekbe vonják be a lakosokat, mert ez a téma a legégetőbb mindenki számára.A városi bevételek egy részét érdemes volna beforgatni a háztartások energiatakarékossági fejlesztésébe, munkahelyteremtésbe.

A szeptemberben indult fórumsorozat ötödik rendezvényén, a 2011. december 8-án zajló tanácskozás célcsoportja: a nemzetiségi és kisebbségi részt vevők a városfejlesztési tervekkel és elkezdett munkálatokkal kapcsolatban az „élhetőbb város” jegyében mondták és írták le véleményüket és javaslataikat.

Kiemelten fontos szempontnak ítélték a fiatalok helyzetét, a számukra megfelelő életterek biztosítását, a képzések és a felzárkóztatás elérhető lehetőségeit. Így a megépülő új Művelődési Központban helyet kaphatna egy, a romák és nem romák által közösen megalakuló színjátszó kör, melynek művészeti vezetői között szeretnének roma értelmiségi fiatalt, népművelőt, szervezőt látni. A közösen megalkotott színjátékokat a megújuló Kossuth téren nyári szabadtéri színházi előadásokon mutathatnák be a város lakóinak, ezzel is a kulturális kínálat bővülne, valamint a helyi tehetséges fiatalok számára bemutatkozási lehetőséget biztosítana a város. A hivatalban a hatékonyabb kommunikáció elősegítésére javasolták roma ügyintéző(k) foglakoztatását, mely minta értékű lenne. Az új művelődési központban ismeretterjesztő előadássorozat keretében a roma fiataloknak a mai modern fogamzásgátlásról, a drogok hatásairól kellene tájékoztatást adni olyan személyek meghívásával, akiket szívesen hallgatnak meg az érintett korosztály tagjai, akik minta értékkel szolgálnak.

Januárban az állampolgári tanács fórumsorozatának két rendezvénye a kultúra iránt érdeklődő, illetve a kultúrával foglalkozók véleményét és javaslatait gyűjtötte össze. Javaslataikból néhány jellemző:

- A Kossuth téren kapjanak helyet különböző gasztronómiai rendezvények, pl. Gasztrofesztivál – Horváth Ilona főzőverseny, Borutca- borhét, Pálinka napok, stb.

- Kerékpáros „tanösvény” kialakítása a nevezetes épületeink összekötésével

- A fürdő hasznosításánál javasoljuk extrém sportok, extrém sportpálya, kalandpark kialakítását, amennyiben pályázati programfinanszírozás lehetővé teszi – az úszómedence hiánya markánsan előkerült, javaslat, hogy amint pályázati lehetőség engedi, épüljön meg.

Az Állampolgári Tanács záró rendezvényeire 2012. február 16-án kerül sor a Polgármesteri hivatal emeleti tárgyalójában, 14 órától a város vezetői, míg 16.30 órától a civil szervezetek vezető számára.

Téma: az Állampolgári Tanácsok legfontosabb eredményei, a lakossági véleménynyilvánítás lehetséges, jövőbeni formái

Tisztelettel várunk minden érdeklődőt!